Uwaga na złodziei! Kradzieże!


Szanowni Mieszkańcy

W związku z pojawiającymi się kradzieżami w naszej miejscowości proszę zwracajmy uwagę na nasze otoczenie. Pilnujmy się po sąsiedzku i informujmy o niepokojących sytuacjach. W dobie telefonów komórkowych, kamer, i aparatów możemy zarejestrować istotne dowody, czy odstraszyć złodziei.

Żaden złodziej zazwyczaj nie decyduje się na wejście do mieszkania na tzw. „żywioł”. Byłoby to z jego strony co najmniej nierozsądne. Złodzieje zazwyczaj długo przygotowują się do planowanego rabunku. Po pierwsze upatrują sobie ofiarę – często taką, która zamieszkuje w pięknym domu wybudowanym z rozmachem. Często świadczy to o zamożności ofiary. Kiedy cel jest określony – włamywacz nawet tygodniami potrafi obserwować swoją ofiarę tak, aby poznać jej cykliczne zachowania.

  1. Jeśli jest to możliwe powinniśmy ograniczyć rutynowe wyjścia z domu o tej samej porze i powroty o jednakowej godzinie. Jeśli mamy możliwość np. wyjścia z pracy to zajrzyjmy do domu w środku dnia – z pewnością zdekoncentruje to ewentualnego rabusia.
  2. Jeśli wychodzimy z domu wieczorami – zainstalujmy małą lampkę, która może imitować czyjąś obecność w domu. Nigdy nie gaśmy wszystkich świateł. Jeśli chcemy możemy również pozostawić np. włączone radio.
  3.  Już przy budowie domu warto pomyśleć o ewentualnych włamywaczach. Należy zainwestować w odpowiednie ogrodzenie i oświetlenie. Dobrze sprawdzi się oświetlenie na foto-komórkę. Dzięki niemu z pewnością uda nam się zaskoczyć włamywacza i wprowadzić go w niepewność. Starajmy się na naszej posesji unikać miejsc idealnych na kryjówkę, bo w innym wypadku wzrasta prawdopodobieństwo, że przyczajony włamywacz napadnie na nas, kiedy nawet nie będziemy się tego spodziewać.
  4. Dobrym rozwiązaniem jest pies stróżujący. Nie musi to być duży, agresywny pies. Chodzi głównie o to, że zwierzęta te zazwyczaj robią dużo hałasu widząc nieznajomą osobę wchodzącą do domu i tym samym płoszą ewentualnych włamywaczy. Małe pieski również potrafią być bardzo groźne.
  5. Warto zainwestować w odpowiedni sprzęt. Dziś mamy do dyspozycji całe mnóstwo gadżetów – od systemów alarmowych, poprzez zabezpieczające kody-klucze-szyfry po mini-kamery ukryte w maskotkach. Takie systemy pozwolą nam szybko namierzyć złodzieja jeśli już padniemy ofiarą włamania.
  6. Kiedy wyjeżdżamy na dłużej, nigdy nie rozpowiadajmy na prawo i lewo o naszym wyjeździe. Włamywacze z niecierpliwością czekają na okresy letnie i świąteczne, kiedy ludzie masowo wyjeżdżają z domów. Kiedy musisz wyjechać na dłużej poproś rodzinę lub zaufanych znajomych aby zaglądali do Twojego miejsca zamieszkania, czy aby wszystko jest w porządku. Jeśli masz zaufanych sąsiadów – powiadom ich o swoim wyjeździe a oni z pewnością zwrócą większą uwagę na Twoich gości.

 

Pozdrawiam
Jacek Kardas